top of page
Obrázek.jpg

Kvalitní život

Existují oblasti, které jsou podle mého názoru nezbytné pro kvalitní a dlouhý život. Záměrně říkám, nejen dlouhý ale i kvalitní život. Kdo by se chtěl dožít spousty let ve stavu, kdy by byl odkázan na pomoc ostatních, připoután na lůžko, neschopen postarat se o sebe, nepoznávat lidi ze svého nejbližšího okolí, nezvládat běžné kognitivní činnosti a nebo dokonce ztratit sebe sama. To je určitě obrázek, který by si nikdo z nás nepřál. Proto je nesmírně důležité pracovat nejen na délce života ale zaměřit se i na jeho kvalitu.

Zlepšení a náslené udržení dobrého zdravotního stavu, který je nezbytným předpokladem vysoké kvality života, v podstatě spočívá v tom, abychom se vyhnuli (nebo alespoň co nejdéle odkládali) třem hlavním typům poklesu:

Kognitivnímu: to znamená poklesu výkonnosti, rychlosti zpracování a paměti; (extrémní podobou tohoto poklesu je demence, ale existuje mnoho méně závažných forem, které jsou rozšířené).

Fyzickému: to znamená poklesu stability, pružnosti, pohyblivosti, síly, svalové hmoty, hustoty kostí, aerobní efektivity, anaerobního výkonu, absence bolestí a sexuálních funkcí.

Emocionálnímu: to může být pokles v sociální podpoře, vztazích, smyslu pro účel, naplnění a vzájemnosti.

Zatímco smrt je absolutní a nevyhnutelná, ztráta těchto tří prvků zdravotního stavu není.

Pokud je naším cílem prodloužit život, tzn. jeho kvalitní část, musíme nejdříve zjisti co nám v tom brání. To znamená zjistit, proč lidé umírají. Zcela logicky se nabízí odpověď, že umírájí na stáří. Je tomu ale opravdu tak? Domnívám se že nikoliv. Stáří je vlastně opotřebení organismu. Jen málokdo dnes umírá na opotřební organismu a i ta hrstka lidí, o kterých to můžeme říct, je většinou opotřebovaná dřív, než by bylo nutné. 

Proč tedy umíráme?

V ČR každoročně umírá kolem 100 000 lidí, z toho zpravidla 50 % na onemocnění oběhové soustavy (kardiovaskulární a cerebrovaskulární nemoci), 25 % na zhoubné nádory a zbylých 25 % představují umrtí spojená s metabolickou dysregulací (ta může mít mnoho podob, včetně diabetu 2. typu, systémové inzulínové rezistence, metabolického syndromu a nealkoholického ztučnění jater), úrazy a neurodegenerativní onemocnění (Alzheimer a jiné typy demence).

Z výše uvedeného vyplývá, že pokud je naším cílem zlepšení kvality a délky života, měli bychom se zaměřit na prevenci kardiovasculárních onemocnění (KVO), rakoviny, metabolické dysregulace (zejména předcházení vzniku metabolického syndromu, případně jeho řešení pokud ho již máme) a neurodegenerativním onemocněním.

Nyní se pojďme podívat jaké konkrétní kroky můžeme dělat ve snaze maximálně oddálit vznik výše zmíněných onemocnění.

Domnívám se, že existuje pět oblastí,  kterým říkám "základní kameny kvalitního života",ve kterých probíhá většina intervencí prodlužující život. Jsou to:

Fyzická aktivita, výživa, spánek, mentální zdraví, a funkční dech. 

Fyzická aktivita

Náš veškerý pohyb je závislý na fungující svalové a kosterní soustavě. Ty jsou proto naprostou nezbytností pro dlouhý a kvalitní život. Dostatečná fyzická aktivita je rozhodujícím faktorem pro vytvoření a udržení funkčních svalů a pevných kostí. Více než jinde zde platí pravidlo: "co nepoužíváme, to ztrácíme".

Návrh bez názvu-10_edited.jpg

Kvalitní spánek

Je známo, že význam spánku spočívá v regeneraci tělesných i psychických funkcí, což umožňuje nejen obnovu fyzické síly, ale také zlepšuje paměť a podporuje emoční stabilitu. Teprve poslední výzkumy ale ukazují jak zásadní je kvalitní spánek pro prakticky veškeré lidské činnosti.

noční nebe.png

Funkční dýchaní

Je jedním za základních kamenů zdraví a dlouhověkosti. U něj to všechno začíná. Pokud nebudeme správně dýchat, nikdy nedocílíme maximálních benefitů, zdravého životního stylu. Dýchání nám umožňuje nabourat se do naší nervové soustavy, regulovat reakce imunitního systému a získat zpět ztracené zdraví. Změna způsobů dýchání nám může prodloužit život.

dech-2.png

Zdravá výživa

Přijímáním vyvážené stravy, bohaté na vitamíny, minerály a další základní živiny, podporujeme optimální fungování našeho těla, posilujeme imunitní systém a snižujeme riziko mnoha chronických onemocnění. Kromě fyzických výhod přispívá zdravá výživa i k lepšímu duševnímu zdraví, což dohromady vede k udržení nejen dlouhého, ale především kvalitního života

Obrázek 7.jpg

Mentální zdraví

Dovedete si představit dlouhý život, ve kterém by jste se neustále cítili mizerně, byli nešťastný a v depresi? Jaký smysl by dávalo, žít dlouhý život pokud by jste sami nebyli šťastní a zároveň nedělali šťastnými lidi kolem vás, na kterých vám záleží? Naše mentální a emocionální zdraví je totiž velmi úzce spjato s našimi vztahy.

sunrise.png

ostatní

Prodlužování života a zlepšování jeho kvality je natolik rozsáhlé a komplexní a neustále se vyvíjející se téma, že nelze všechny intervence začlenit pod zmíněné základní kameny. V této části se proto budeme zabývat dalšími prvky ovliňující délku a kvalitu života, jako jsou například působení tepla a chladu, působení světla a cirkadiální rytmy, různé typy preventivních vyšetření apod.

Návrh bez názvu-14.png
bottom of page